Fransa’da aşırı sağcı olarak bilinen Ulusal Birlik Partisi, kamusal alanda başörtüsüne karşı bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda “İslam ideolojisinin sinemalarda, basında, kütüphanelerde ve okullarda uygulanmasının, tanıtılmasının ve topluma yayılmasının yasaklanması” savunuldu.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Haberler.com'un haberine göre, Müslümanları kamuda görmek istemeyen aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi, başörtüsünün yasaklanmasının dışında Müslüman cemaatlerin, grupların kamudan tasnif edilmesine, gelir kaynaklarının denetim altında alınmasına ve hatta ibadet yerlerinin de yasaklanmasına dair teklifte bulundu.

Fransa’da Samuel Paty isimli öğretmen Hz. Muhammed hakkında hakaret içerikli karikatürlerin yapılmasını özgürlük olarak değerlendirdikten sonra 2020 yılının Ekim ayında öldürülmüştü. Ülkede gündem olan bu haber bahane edilerek Müslümanların üzerinde kontroller artırılmıştı. İmmanuel Macron ibadethaneler, dernekler gibi yerlerin sıkı denetime tabi tutulacağına, din görevlerinin yurtdışından gelmesinin engelleneceğine dair sözler vermişti.