Fransa’da başörtülülerin özgürlüğü tehlike altında

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/27MCPrie4ULFa4DVSXpArk” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Fransa’da aşırı sağcı olarak bilinen Ulusal Birlik Partisi, kamusal alanda başörtüsüne karşı bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıda “İslam ideolojisinin sinemalarda, basında, kütüphanelerde ve okullarda uygulanmasının, tanıtılmasının ve topluma yayılmasının yasaklanması” savunuldu.

Haberler.com’un haberine göre, Müslümanları kamuda görmek istemeyen aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi, başörtüsünün yasaklanmasının dışında Müslüman cemaatlerin, grupların kamudan tasnif edilmesine, gelir kaynaklarının denetim altında alınmasına ve hatta ibadet yerlerinin de yasaklanmasına dair teklifte bulundu.

Fransa’da Samuel Paty isimli öğretmen Hz. Muhammed hakkında hakaret içerikli karikatürlerin yapılmasını özgürlük olarak değerlendirdikten sonra 2020 yılının Ekim ayında öldürülmüştü. Ülkede gündem olan bu haber bahane edilerek Müslümanların üzerinde kontroller artırılmıştı. İmmanuel Macron ibadethaneler, dernekler gibi yerlerin sıkı denetime tabi tutulacağına, din görevlerinin yurtdışından gelmesinin engelleneceğine dair sözler vermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.