Fransa’dan Yunanistan’a ücretsiz fırkateyn desteği

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın en büyük destekçilerinden biri olan Fransa, Yunan Donanması için yeni bir yardıma hazırlanıyor.

Fransız haber sitesi La Tribune’de yer alan haberde, Fransa’nın Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne Cassard sınıfı Jean Bart (D615) hava savunma fırkateyni ve Georges Leygues sınıfı Latouche-Tréville (D646) denizaltı savunma harbi fırkateyni olmak üzere 2 adet savaş gemisini hibe etmeyi teklif ettiği bildirildi.

Atina hükümeti, Yunan Donanması için yeni fırkateynlerin inşa edilmesi üzere gerçekleştirdiği uluslararası ihalelerde Fransız Naval Group’u seçerse Fransa, bu iki savaş gemisini Yunanistan’a teslim edecek.

Fransa başlangıçta Lafayette fırkateynlerini Yunanistan’a satmayı düşünmüştü, ancak olası bir satışta bu durum Fransız Donanması için yüksek bir operasyon maliyetine sahip olacaktı. Bu durumu göz önüne alan Fransa, ikinci el olarak Jean Bart ve Latouche-Tréville fırkateynlerini ücretsiz vermeyi teklif etti.

Teklif edilen 2 fırkateyni incelemeye giden Yunan yetkililer, gemilerin iyi durumda olduklarını belirtirken teklifin Atina tarafından kabul edilmesi durumunda yapımı 7-8 yıl sürecek olan yeni fırkateynler için bir “ara çözüm” olacağını ifade ettiler.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin donanma gücü karşısında zayıf kalan Yunanistan, donanmasını güçlendirmek için uluslarası ihale yolunu seçti. Şimdiye kadar ABD, Fransa ve Hollanda’dan Yunanistan’ın fırkateyn edinme programı için teklifler geldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.