2019 yılında suya indirilen sınıfının ilk denizaltısı Suffren yapılan test ve deneme seferlerinin ardından Fransız Donanmasına katıldı.

Fransız Donanmasına toplam 6 adet Barracuda sınıfı denizaltı teslim edilecek. Barracuda sınıfı emekli edilecek Rubis sınıfı denizaltıların yerini alacak. Sınıfının ilk denizaltısı olan Suffren’in inşası 2007 yılında başladı. 2019’da suya indirilen denizaltı Haziran 2022’de Fransız Donanmasına katıldı.

Mavi Vatan adlı internet sitesinin aktardığı bilgilere göre 6 adet denizaltı inşasının 9.9 milyar Euro’ya, denizaltı adet maliyetinin 1.3 milyar Euro’ya mal olması planlanıyor.

Fransa Barracuda sınıfı denizaltıların nükleer tahrikli olmayan versiyonlarını Kanada ve Hollanda’ya teklif ediyor. Ayrıca Fransa sınıfın dizel-elektrik tahrikli versiyonun Avustralya’da ortak üretilmesi için anlaşma imzalanmıştı. 50 milyar dolara 12 adet denizaltı ortak üretilecekti. Avustralya’nın daha fazla yerel üretim katkısı istemesi, Fransa’nın Avustralya sanayisinin bu proje için yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine projede bazı sorunlar bulunuyordu.