Fransız 5 Bakan’ın Pegasus’un takibinde olduğu iddia edildi

Dünyayı sarsan Pegasus casus yazılımının yankıları devam ediyor.

Fransız Mediapart internet sitesinin haberine göre; Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, Topraklar Arası Uyum Bakanı Jacqueline Gourault, Tarım Bakanı Julien Denormandie, Konut Bakanı Emmanuelle Wargon ve Denizaşırı Ülkeler Bakanı Sebastien Lecornu’nun cep telefonları 2019 ve 2020 yıllarında Pegasus casus yazılımı tarafından takip edildi.

Bakanların ve Elysee Sarayı’ndan bir yetkilinin cep telefonları üzerinde incelemeler yapıldı. Buna göre telefonlarda Pegasus’un izlerine rastlandığının tespit edildiği belirtildi. 

Ortaya çıkan sonuçların ardından Bakan Gourault’un cep telefonunu ve numarasını değiştirdiği aktarıldı.

Elysee Sarayı tarafından Mediapart’a yapılan açıklamada “devam eden araştırmalar” hakkında yorum yapmak istenmediği belirtildi.

Daha önce de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’den beri çoğunlukla gazetecilerle iletişimde bulunmak için kullandığı akıllı telefonlardan birinin Fas istihbarat servisi tarafından Pegasus ile takip edildiği öne sürülmüş, aralarında eski Başbakan Edouard Philippe ile hükümetin üst düzey isimlerinin ve gazetecilerin de yer aldığı 100’den fazla kişinin telefonunu hedef alan faaliyetlerde bulunulduğu iddia edilmişti.

Pegasus 

İngiliz gazetesi Guardian’ın haberinde, 17 medya kuruluşu tarafından yürütülen araştırmada NSO Group’a ait casus yazılımın küresel çapta yaygın ve kötü amaçlar için kullanıldığı ileri sürülmüştü. Aralarında Bahreyn, Kazakistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Ruanda, Suudi Arabistan, Macaristan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de olmak üzere en az 10 ülkenin NSO Group’un müşterisi olduğu ortaya çıkmıştı. Pegasusla hedeflenen ülkelerdeki çok sayıda aktivist, gazeteci, avukat ve siyasiler takip altına alınmıştı.

Pegasus’un kullanıcının izni ve bilgisi olmadan cep telefonlarındaki mikrofon, kamera, mesajlar, ses kayıtları ve rehber gibi uygulamalara erişim yapabildiği biliniyor.

Pegasus’u kullandığı iddia edilen ülkeler arasındaki Ruanda, Fas, Hindistan ve Macaristan bu iddiaları yalanlamış; Bahreyn, Kazakistan, Suudi Arabistan, Meksika ve BAE ise yanıt vermemişti.

Pegasus’un üretici firması NSO Group da bu konudaki tüm suçlamaları reddetmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.