Fransız Donanmasına nükleer saldırı denizaltısı teslimi

Fransa, deniz gücünü artırmak için üretim hattında olan denizaltılarını teslim almaya devam ediyor.

Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Barracuda programı kapsamında inşa edilen 6 adet Suffren sınıfı nükleer saldırı denizaltısından ikincisi olan Duguay-Trouin, Fransız Donanması’na teslim edildiğini duyurdu.

Naval Group tarafından inşa edilen denizaltı, birkaç ay süren deniz test faaliyetleri sonrası Brest şehrinde bulunan donanma üssüne teslim edildi. Mart 2023’te başlayan deniz testleri, denizaltının çeşitli sistem ve ekipmanlarının çalıştığını doğrulamayı mümkün kıldı.

Suffren sınıfı nükleer saldırı denizaltıları, Fransız Donanması’nın Rubis sınıfı denizaltılarının yerini almak üzere inşa ediliyor. Barracuda programının diğer dört denizaltısı (Tourville, de Grasse, Rubis, Casabianca) şu anda farklı yapım aşamalarında olup teslimatları 2024-2030 askeri programlama yasasına göre 2030’a kadar kademeli olarak yapılacak.

Barracuda sınıfı denizaltılar, MBDA’nın deniz seyir füzeleri (NCM) sayesinde Fransız Donanmasına derin vuruş kabiliyeti sağlayacak. Bunun yanı sıra, Naval Group tarafından geliştirilen F21 ağır sınıf torpido ve MBDA üretimi SM39 gemisavar füzesi ile donatıldı. Ayrıca bu denizaltılar, özellikle “dalgıç kapağı” ve su altı araçlarının konuşlandırılmasına izin veren kuru güverte sığınağının isteğe bağlı olarak taşınması sayesinde, Fransız Özel Kuvvetlerine su altında ihtiyatlı bir şekilde konuşlandırılmasına izin veriyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.