Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika'ya yönelik ziyaretleri, Avrupa'nın dikkatinden kaçmadı.

Fransız Le Point sitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 günlük Afrika ziyaretine ilişkin dikkat çeken bir yazı yayınladı.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Erdoğan’ın 2005 yılından bu yana Afrika’yı yaklaşık 40 kez ziyaret ettiğine dikkat çekilen yazıda, Erdoğan'ın bu ziyaretleri sıklaştırdığına işaret edilerek son 4 ay içerisinde 2'nci gezisi olduğu kaydedildi.

Türkiye'nin iş birliklerinin daha da geliştirilmesi adına Kara Kıta'ya yaptığı ziyaret Le Point'te Erdoğan'ın Afrika'yı olabildiğince boş bırakmadığı şeklinde yorumlandı.

Le Point'in “Erdoğan: Türkiye'nin gündeminde her zamankinden daha fazla Afrika var” başlıklı yazısında Erdoğan'ın, Türkiye'nin Afrika kıtası ile ticaret hacmini 2 milyar dolardan en az 25 milyar dolara yükselttiğine, Kara Kıta'da 40 büyükelçilik açtığına, Türk Hava Yolları'nın ağını genişlettiğine, İstanbul'da 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nu düzenlediğine ve son olarak 2021 yılında 3. Türkiye-Afrika ortaklığı zirvesini gerçekleştirdiğine yer verildi.

Erdoğan'ın Afrika sahasını mümkün olduğunca yalnız bırakmadığının altı çizilen yazıda, Türkiye'nin özelllikle savunma alanında diplomatik, ekonomik ve ticari bağlar geliştirmek için Erdoğan'ın himayesinde son yirmi yılda Afrika'ya büyük yatırımlar yaptığı belirtildi.

Yazıda Erdoğan'ın son Afrika ziyareti kapsamında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'yle çeşitli alanlardaki yaptığı iş birlikleri ve Demokratik Kongo'nun Türkiye'den terörle mücadele konusunda destek talep ettiği, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 40 milyon dolar civarında olduğu vurgulandı.