Fransız Rafaleleri Polonya semalarında

Rusya-Ukrayna gerginliğinin savaşa dönüşmesi, Avrupalı devletlerin tehdit algısını değiştirdi ve tedbirlerinin gelişmesine neden oldu.

Birçok Avrupalı devlet ve NATO ülkeleri Rusya’ya ekonomik ve askeri yaptırımlar uygularken, Rusya’nın batısındaki birçok ülke hava sahasını Rus uçaklarına kapattı.

Rusya’nın Ukrayna şehirlerini ablukaya alması ve sivil hassasiyet gütmeden bombardımanlar yapması ise kamuoyunun Rusya’ya karşı olan algısını daha da artırdı.

Rusya şehirleri bombalarken birçok Ukraynalı vatandaş mülteci statüsü ile Avrupalı devletlerin kapısına dayandı.

Bütün bu gelişmelerin ışığında Avrupa Birliği ülkeleri ve NATO, Rusya’ya karşı askeri tedbirler almaya başladı.

Bu tedbirler kapsamında Fransa Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir adet Rafale tipi savaş uçağı, Polonya semalarında “caydırıcılık” görevi icra etti.

Fransa Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasıyla birlikte Fransız Hava Kuvvetlerine bağlı Rafale savaş uçaklarının, NATO’nun doğu kanadında, ittifakın caydırıcılığı kapsamında Polonya havasında uçtuğu söylendi.

Rafale uçaklarının ülkenin güneyindeki Mont-de-Marsan hava üssüden günde iki kez kalkış gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, devriye uçuşlarının ardından uçakların tekrar Fransa’ya döndüğü belirtildi.

Öte yandan 8-9 saat süren devriye uçuşlarında, Rafalelere C-135 ile A330 Phenix MRTT ikmal uçakları eşlik etti.

Paris yönetimi NATO bünyesinde, Ukrayna’nın komşusu Romanya’ya 500 asker ile zırhlı araç, Estonya’ya ise Mirage 2000 modeli 4 savaş uçağı ve 200–250 asker göndereceğini duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.