Fransız teknoloji firması, Kaddafi muhaliflerini fişlemekle suçlanıyor

Libyalı ve Mısırlı muhalif kimlikler, Fransız şirketlerin kullandığı sistemler ile takip ediliyor.

Barrons’un haberine göre Fransa merkezli iki STK, teknoloji firması Amesys’i 2007-2011 yılları arasında Libya’nın devrik lideri Kaddafi yönetimine, muhalif isimlerin tespiti için ”internet gözetleme donanımı” satmakla suçlayarak, Uluslararası Af Örgütü’ne dava açtı. Kaddafi yönetiminin bu sistemleri kullanarak gözaltına aldığı muhalif kimlikleri şiddetli bir sorgu ve işkence sürecinden geçirdiği de vurgulandı.

Şirketin, 2007’de Paris’teki Kaddafi-Sarkozy zirvesinde imzalanan teknoloji anlaşması ile çalışmalara başladığı ve 2010 yılında bütün Ortadoğu’yu etkisi altına alan Arap Baharı ile faaliyetlerini arttırdığı aktarıldı.

Şu anda yine Fransız merkezli Bull Teknoloji Grubu altında faaliyet gösteren Amesys şirketinin avukatı Olivier Baratelli, ”Her türlü suç ortaklığını reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Soruşturmanın Mısır’a benzer bir donanım satan Fransız şirketi Nexa Technologies’i de kapsayacağı tahmin ediliyor. ”Cerebro” isimli bir yazılım kullanan donanımın binlerce Mısır vatandaşının mahkum edilmesinde önemli rol oynadığı vurgulanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.