GÖKBEY’e kritik bir aşama olan "Tasarım Organizasyonu Onayı" verildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri için kritik bir aşamayı daha geride bıraktı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SGHM), TUSAŞ’a T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri projesi kapsamında kritik bir aşama olan “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları Tasarım Organizasyonu Onayı” yetkisi verdi.

Onay belgesi, SGHM Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek tarafından TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’e takdim edildi.

“Tasarım Organizasyonu Onayı” ile ilgili açıklamalarda bulunun Prof. Dr. Temel Kotil, “Bugün bizim için çok önemli bir gün. Daha önce sabit kanat HÜRKUŞ için bir sertifikasyon yetkimiz vardı. Şimdi ise sıfırdan tamamen yüzde yüz milli helikopterimiz olan GÖKBEY için de önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. SHGM ile olan işbirliğimizi kuvvetlendirerek, yerli ve milli ürünlerimiz için gereken tüm aksiyonları almaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TUSAŞ da GÖKBEY helikopteri için alınan onay belgesiyle ilgili resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Yapılan paylaşımda, “GÖKBEY helikopterimiz için kritik bir aşamayı daha başardık.GÖKBEY’e SGHM tarafından ‘Tasarım Organizasyonu Onayı’ verildi, böylece TİP sertifikası alma yolunda önemli bir adım atıldı.” ifadelerine yer verildi.

T625 GÖKBEY helikopterinin tasarım ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, daha önce HÜRKUŞ projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için TUSAŞ’a verilmiş olan onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları” da kapsayacak şekilde genişletilerek “Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi” olarak güncellendi.

TUSAŞ, GÖKBEY projesi için önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamlayarak helikopter için TİP sertifikası alma yolunda önemli bir adım attı.

T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yürütülüyor.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanıyor ve üretiliyor. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.