GÖKBEY’in Tam Boy Statik Testi aralıksız sürüyor

Türkiye’nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, envantere girmek için testlerinde adım adım ilerliyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) mühendisleri tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen Türkiye’nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY’in önemli aşamalarından biri olan Tam Boy Statik Testi tam gaz sürüyor.

96 farklı nokta, 32 senaryo içeren test,GÖKBEY’in farklı ortam ve şartlara karşı dayanıklılığını ölçüyor.

GÖKBEY’in devam eden Tam Boy Statik Testi ile ilgili TUSAŞ, resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

TUSAŞ tarafından yapılan paylaşımda, “96 farklı nokta, 32 senaryo içeren test, 2 bin kanaldan sensör verisi ile GÖKBEY’in Tam Boy Statik Testi hız kesmeden devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, millî imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik önemi haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen millî kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

Yerli imkânlarla geliştirilip üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri GÖKBEY ilk uçuşunu 6 Eylül 2018 saat 06:00’da başarıyla gerçekleştirdi.

Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülmektedir.

GÖKBEY, yalnızca günümüzün değil, aynı zamanda geleceğin operasyonel gereksinimleri de göz önünde bulundurarak, gelişmiş aviyoniklerle üstün performans ve kullanım kalitesi için tasarlanmıştır. Yüksek yük kapasitesine sahip geniş kabin alanı ile GÖKBEY, dünyanın dört bir yanındaki sivil ve askerî kullanıcıların, muhtelif görev profillerinin icrası için kolaylıkla konfigüre edilebilmektedir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.