Gökdoğan ekim ayında test edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk testi paylaşılan Bozdoğan hava-hava füzesi gibi Gökdoğan’da yakın zamanda test edilecek.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Uzun Menzilli Görüş Ötesi Hava-Hava füzesi Gökdoğan, ekim ayında F-16’dan atılarak test edilecek.

2013 yılında başlayan proje kapsamında geliştirilen, uzun menzilli aktif radar arayıcı başlıklı Gökdoğan – GÖ Füzesinin Radar Arayıcı Başlığı tamamen milli olarak geliştiriliyor. Bu başlıklar ayrıca uzun menzilli hava savunma füzelerinde de kullanılıyor.

Geliştirme çalışmalarının 2021 yılında tamamlanması hedeflenen Gökdoğan Hava-Hava füzesi, F-16 uçaklarından atılabilecek ve Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hakimiyetini arttıracak.

Gökdoğan, ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi olarak biliniyor. Katı hal tasarımlı Aktif Radar Arayıcı (ARH) Başlığı bulunan Gökdoğan; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahip.

Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebiliyor. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi yapabiliyor.

Bozdoğan Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile paralel olarak geliştirilen Gökdoğan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin, 2021 yılı sonrasında envantere alınması planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.