Milli hava-hava füzeleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.

Hava-Hava Füzesi (GÖKTUĞ) Projesi kapsamında BOZDOĞAN Görüş İçi Füzeler ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzeleri 2024 yılında envantere girecek.

Türk savunma sanayiinin en önemli projelerinden olan ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen BOZDOĞAN - GÖKDOĞAN füzeleri, Türkiye'nin ilk milli hava-hava füzeleri olma özelliğine sahip olmasıyla büyük önem arz ediyor.

GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen ilk füze olan BOZDOĞAN Görüş İçi Füzesi, daha önce yerden ve Nisan 2021'de atış testlerini başarıyla tamamlamıştı. Proje kapsamında geliştirilen ikinci füze olan GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzesi ise Kasım 2022'de testleri başarıyla tamamlamıştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın 2024 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine gireceğini açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamada;

“Geliştirdiğimiz milli hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN 2024'te Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girecek.” ifadelerine yer verildi.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 füzelerinin ABD'den tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması, Türkiye'yi kendi imkanlarıyla Hava-Hava füzesi geliştirmesi çabasına soktu.Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve  F-16, Hürjet, Akıncı ve Milli Muharip Uçağı’ndan atılabilecek Görüş İçi ve Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin dünyadaki örnekleriyle yarışır nitelikte sistemler olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne kazandırmak için yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

2013 yılında başlayan Proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı başlıklı (IIR) BOZDOĞAN Görüş İçi Füze ve aktif radar arayıcı başlıklı GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füze olmak üzere iki yeni füze geliştiriliyor.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen hava-hava füzeleri Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olmaları yanında ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füzeleri olma özelliğini de taşıyor. TÜBİTAK SAGE, Hava Savunma Füzeleri geliştirme yolunda Türkiye’nin geleceğe güvenle bakması için önemli bir aşama kaydetti.