Google, Belaruslu protestocuların takip edildiği uygulamayı engelledi

Google tarafından Play Store’da kullanıcılarla buluşan uygulama kullanımdan kaldırıldı. Uygulamanın kaldırılma sebebi olarak da protestocuların kişisel bilgilerinin toplandığı belirtildi. Uygulama sayesinde Belarus hükümeti karşıtı protestolar takip edilebiliyordu.

Nexta Live ismi verilen uygulamanın 3 hafta önce Play Store’a yüklendiği belirtiliyor. Bununla birlikte uygulamanın binlerce indirme aldığı da gelen bilgiler arasında.

Uygulama protestoculardan gibi göründü

Uygulamanın, Belarus hükümetine karşıtlığını açıkça dile getiren Nexta Haber Ajansına ait olduğuna dair bilgiler ortaya çıkmıştı. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko karşıtı gösterilerde, polisler ve protestocuların yaşadığı olayların uygulama üzerinden yayınlandığı belirtilirken, hükümet karşıtı paylaşımlar bulunduğu için popülerlik kazandığı da belirtildi.

Ancak geçen hafta adı geçen ajansa ait Telegram hesabından yapılan duyuruda, uygulamanın Nexta ile ilgisi olmadığı, protestocuların kimlik ve kişisel bilgilerinin çalınması için uygulamanın geliştirildiği belirtildi.

Bununla birlikte Nexta, uygulamanın kaldırılmasını ve düşük puan verilerek Google’a raporlanmasının gerektiğini belirtti.

Uygulamanın ajansa ait olmamasıyla birlikte Belarus hükümetinin protestocuları takip etmek amacıyla uygulama geliştirme yoluna başvurduğu ortaya çıkmış oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.