Güney Çin Denizi’nde ABD-Çin gerginliği

ABD ve Çin arasında Güney Çin Denizi bölgesinde gerginlik yükseldi. İki ülke de bölgede çok sayıda uçak ve gemi görevlendirdi. Gerginliğin başlamasına sebebiyet veren bir Amerikan USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Taarruz Grubu’nun bölgeye geri dönmesiyle başlamıştı. USS Theodore Roosevelt’in geri dönmesinin ardından Çin 8 bombardıman uçağını Tayvan’ın ADIZ bölgesinin yakınına gönderdi. Böylece iki ülke de daha çok savaş ve keşif uçakları ile bombardıman uçakları bölgede görevlendirmeye başladı.

Popular Mechanics tarafından yapılan habere göre 2021 yılında ilk defa gelişen güç gösterisi dalaşı diğer seferlere göre çok daha hızlı gelişti. USS Theodore Roosevelt bölgeye 23 Ocak tarihinde girmişti.

Çok sayıda bombardıman uçağının hızlı bir şekilde Güney Çin Denizi üzerinde görevlendirilebilmesinden dolayı bölgeye 23 Ocak’ta giren USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Taarruz Grubu’nun Çin tarafından beklenilmekte olduğu düşünülüyor. Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çin 1 adet denizaltı karşıtı savaş uçağını, 4 adet J-16 savaş uçağını ve 8 adet H-6K bombardıman uçağını acil uçuşa geçirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.