Güney Kore İsveçli Saab firmasıyla iş birliğine gitti

Silah ve mühimmat tespiti konusunda Güney Kore – İsveç ortaklığı pekişti!

Güney Kore, Kuzey Kore’nin aralarında ateşkesi sonlandırdığını açıklamasının ardından askeri pozisyonunu gözden geçiriyor.

Özellikle kendini korumak adına, başta Kuzey Kore’den kaynaklanabilecek füze ve diğer ateşli mühimmat tehdidine karşı işe silah tespit radarlarından başladı.

Silah tespit radarları; aynı anda birden çok mühimmatın tespit ve takibini yapan, gelişmiş sistem ve veri işleme algoritmaları ile çalışan askeri radarlar olarak biliniyor.

Güney Kore, silah tespit radarları konusunda İsveçli Saab firması ile çalışmaya başladı. Saab’ın yaptığı son açıklamaya göre firma ile Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi arasında yeni bir sipariş sözleşmesi imzalandı.

Sipariş’in değeri, Saab tarafından 795 Milyon İsveç Kronu (SEK) olarak ifade ediliyor.

Saab’ın iş alanı baş gözetmeni başkan Carl-Johan Bergholm, sözleşme akabinde; ‘’Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, Arthur silah tespit ve yer belirleme sisteminin en büyük operatörüdür ve sistemlerin mükemmel kullanılabilirlik ile işler durumda kalmasını sağlayarak, yeteneklerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.’’ dedi.

Saab, sözleşme ile ilgili yükümlülüklerini 2028 yılına kadar yerine getirecek.

arthur2

Günümüz çatışmalarında topçu birliklerinin mevcudiyetini koruması, savaş alanında topçu mermilerini tespitini zorunlu kılıyor.  

Arthur sistemi, hafif ve yüksek mobiliteye sahip bir silah tespit sistemi olup; taktik olarak kullanıcısı olan birliklerin ileri hattında kullanılmak üzere tasarlandı. Amacı, tehdidi hedef haline getirerek hızlı karşı-ateş imkânı sunmak.

Sistem ilk olarak 2003 yılındaki ikinci Körfez Savaşı’nda kullanıldı, daha sonra Afganistan ve Irak’ta hem Britanya hem de diğer kuvvetlerle hizmet verdi.

Arthur şu anda Norveç, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Birleşik Krallık dâhil olmak üzere on iki ülkede faaliyet yürütüyor.

silah_tespit_radari

İsveçli Arthur sisteminin Türkiye’deki yerli muadili ise ASELSAN STR. 

ASELSAN STR, kabul işlemleri tamamlandıktan sonra Aralık 2021 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.