Güney Kore, kuş çarpması sonucu hasar alan F-35A’yı emekli etti

Kartalın çarpışı, F-35A’nın sessizliğe çekilişi!

Güney Kore Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıl meydana gelen bir kartal çarpması sonucunda ciddi hasar gören ve önemli sistem arızalarının baş gösterdiği bir F-35A hayalet savaş uçağını emekliye ayırmak zorunda kaldı.

Ocak 2022’de gerçekleştirilen bir eğitim seansı sırasında yaşanan olayda, bir kartalın uçağın sol hava girişine çarpması sonucu aviyonik sistemlerde ciddi hasar meydana geldiği ve pilotun gövde üzerine iniş yapmak zorunda kaldığı bildirilmişti.

F35A

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı uçağın; gövdesi, yapısı, motoru, kontrol ve navigasyon sistemleriyle birlikte yaklaşık 300 önemli bileşeninde ciddi hasar tespit edildiğini aktarmıştı.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nden yetkililer, uçağı emekli etmeye yönelik kararın alınmasındaki nedenlerin 140 milyar won (107,6 milyon dolar) tutarındaki onarım maliyetinin uçağın satın alındığı fiyatı aşması ve uçağın tekrardan operasyonel duruma getirilmesi için uzun bir sürenin gerekmesi olduğunu ifade etti.

Bu karar, Güney Kore’nin F-35 filosunu genişletme planları çerçevesinde önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Güney Kore, bu yılın başlarında 25 adet F-35A savaş uçağına karşılık 5,06 milyar dolar bedelinde bir anlaşmayı onaylamıştı.

F35 enkaz AIÖte yandan F-35 filosu, son 18 ayda tam 234 kere çeşitli teknik sorunlarla karşılaşarak operasyonel olarak kullanılamaz hale geldi. Bu durumlardan 172’sinde savaş uçakları yere iniş yapmak zorunda kalırken 62’sinde ise uçuşa devam edebildikleri halde belirlenen görevleri gerçekleştiremediler. F-35 alımı yapmış ülkeleri düşündüren bu tür olaylar sonrasında, Güney Koreli yetkililer de savunma yetenekleri ve stratejik planlama açısından önemli soruları gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Aynı zamanda yerli hayalet savaş uçağı KF-21’i geliştirmekte olan Güney Kore Hava Kuvvetleri, bu alanda önemli adımlar atmaya çalışıyor.

KF 21 Güney Kore

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.