Güney Kore sınır güvenliğini artırıyor

Güney Kore, Kuzey Kore ile arasında gerilimler artmaya devam ederken sınır güvenliğini artırma yolunda modern çözümler tasarlıyor.

Janes sitesinde yer alan haberde Güney Kore tarafından geliştirilen yeni sınır güvenliği sistemine dair bilgilere yer verildi. Yetkili makamlardan yapılan açıklamalara göre Güney Kore, komşu Kuzey Kore ile arasındaki sınır güvenliğini artırmak için iki yeni gözetleme sistemi kurmayı planlıyor.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) tarafından geçen günlerde yapılan açıklamada, ray konuşlu robot ve yapay zeka özellikli sistemin önümüzdeki aylarda denemelere başlayacağı ifade edildi.

Mobil Ray Robot Gözetleme Sistemi’nin bir ray hattı üzerinde 5 m/s hızla hareket edecek şekilde tasarlandığı belirtiliyor. DAPA açıklamalarına göre sistem, hareket sensörlerine ek olarak sahip olduğu yüksek çözünürlüklü kameralar ile gündüzleri bir kilometre mesafeden ve geceleri 200 metre mesafeden çok küçük nesnelerin (0.3 × 0.3 m) bile sıra dışı hareketlerini algılayabiliyor ve izleyebiliyor.

Olağandışı hareketler algılandığında robot, kontrol merkezini otomatik olarak uyarabilmekte veya hareketin kaynağına sesli bir uyarı gönderebilmekte.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.