Güney Kore yeni denizaltı inşasına başlıyor

Güney Kore Savunma Edinimi Programı İdaresi (DAPA), KSS-III Faz-II programındaki üçüncü ve son denizaltının inşası için Hanwha Ocean’ı seçtiğini açıkladı.

Savunma Edinimi Programı İdaresi, aralık ayı sonunda tamamlanması beklenen sözleşmeyi sonuçlandırmak için Hanwha Ocean ile görüşmelerde bulunacak.

Hanwha Ocean daha önce Hyundai Heavy Industries ile birlikte çalıştığı KSS-III Faz I programında ilk iki denizaltıyı inşa etmişti. Son denizaltının üretimi için de Hanwha Ocean’ın seçilmesiyle birlikte KSS-III Faz-II programı kapsamındaki 3 denizaltının üretimi de Hanwha Ocean’a verilmiş oldu.

KSS-III Polonya 1

Eski adı Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) olan şirket geçtiğimiz yıl Hanwha Grubu bünyesine katılarak Hanwha Ocean adını almıştı. KSS-III Faz-II programındaki son denizaltının üretimi ihalesi şirketin Hanwha Grubu’na katılmasının ardından kazandığı ilk denizaltı ihalesi.

Hanwha Ocean ihalenin kazanılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, KSS-III Faz-II programı kapsamındaki üç denizaltı inşa sözleşmesini de kazanmanın, Hanwha Ocean’ın denizaltı inşaatındaki birinci sınıf yeteneğini yeniden teyit ettiğini ve bu alanda rekabet avantajını sürdürme konusundaki güvenini güçlendirdiğine inanıldığı belirtildi.

KSS-III Polonya 3

Hanwha Ocean, Kanada Devriye Denizaltısu Projesi (CPSP) ve Orka Projesi kapsamında Kanada ve Polonya’ya yaptığı tekliflerde KSS-III Faz-II projesinde kazandığı gelişmiş konvansiyonel denizaltı inşa etme yeteneği ve deneyiminden yararlanmayı planlıyor.

Hanwha Ocean, KSS-III Faz-II programının ilk gemisi ROKS Lee Bong-chang denizaltısının inşasına Ağustos 2021’de başlamıştı, denizaltının 2026 yılında Güney Kore Donanmsı’na teslim edilmesi planlanıyor. Aralık 2021’de inşasına başlanan İkinci geminin de 2028 yılında donanmaya teslim edilmesi öngörülüyor.

KSS-III 2

KSS-III Faz-II denizaltısı özellikleri:

Deplasman: 3.600 ton (yüzeyde) – 4.000 ton (su altında)

Uzunluk: 89,4 m

Genişlik: 9,7m

Silahlar: 6 adet 533mm torpido kovanı – 10 adet KVLS-II Dikey Atış Sistemi

Tahrik Sistemi: Dizel Elektrik – Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi – 3 adet MTU 12V 4000 U83 dizel motor – 4 adet Bumhan PH1 Yakıt Hücresi

Batarya: Lityum-iyon

Hız: 22 km/saat, 12 knot (yüzeyde) – 37 km/saat, 20 knot (dalmış durumda)

Menzil: 19.000km

Dayanıklılık: 20 gün (dalmış durumda)

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.