Güney Kore yeni gemisavar füzesini tanıttı

Güney Kore kuvvetlerine ait muharip KF-X uçağının yeni “400 mm sınıfı havadan satha güdümlü füze II” olarak bilinen süpersonik gemisavar füzesi kullanacağı öngörülüyor. Füzenin atış testlerinin 2026 yılında gerçekleştirileceği ve 2020’lerin sonu ile 2030’ların başında Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri bünyesinde hizmet vereceği planlanan yeni nesil KF-X muharip uçaklarında kullanılacağı tahmin ediliyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Güney Kore’nin, Meteor uzun menzilli hava-hava füzelerinin tedariğine ek olarak KF-X uçakları için ufuk ötesi menzile (beyond visual range,BVR) sahip kendi uzun menzilli füzesini geliştirdiği ifade edildi. Bu füzenin geliştirmesinde elde edinilen tecrübe ve birikimlerin sonraları geliştirilecek diğer ufuk ötesi menzilli füzelerin geliştirilmesinde kullanılabileceği düşünülüyor.

Füze geliştirmesinin ışık tutabileceği projelere örnek olarak 200 mm hava-hava füze projesine yer veriliyor. İki füze türü her ne kadar boyut olarak farklılığa sahip olacak olsa da benzer tasarım ve şekil yapıları platformlar arası tecrübe aktarımına imkan tanıyor. Ek olarak, benzer tasarım-farklı boyut yapısının üretimde ve kullanımda ortaya çıkan maliyeti belirli oranda düşürebileceği ifade ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.