Güney Kore’den denizaltıdan fırlatılan balistik füze testi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/0GEHkUu4kc9U8VOqjJ5JIf” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Güney Kore, tarihinde ilk kez bir denizaltıdan fırlatılan balistik füze testi gerçekleştirdi.

Naval News’te yer alan haberde Güney Kore’nin, geçen hafta ilk kez denizaltıdan fırlatılan balistik füze (SLBM) ateşlediği ve testin başarıyla tamamlandığı ifade edildi.

Gerçekleştirilen balistik füze testiyle ilgili pek bilgi verilmezken test edilen balistik füzenin 500 km menzile sahip Hyunmoo 2B füzesinin bir çeşidiyle yapıldığı aktarıldı.

Ayrıca haberde balistik füzenin, temmuz ayı içerisinde Güney Kore Donanması’na teslim edilecek olan SLBM’ler için Dikey Fırlatma Sistemi’ne (K-VLS) sahip ilk denizaltı olarak bilinen 3.000 tonluk Dosan Ahn Chang Ho sınıfı denizaltısından fırlatıldığı öne sürüldü.

Bu test ile Güney Kore, kendi SLBM’lerini tasarlayabilen ve sahada kullanabilen ülkeler arasına girmeye bir adım daha yaklaştı.

Bugüne kadar SLBM tasarlayan tüm ülkelerin nükleer güce sahip oldukları bilinirken Güney Kore, nükleer güce sahip olmayıp SLBM’lere sahip olan tek ülke olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.