Güney Kore, MALE sınıfı İHA üretimi için harekete geçiyor.

Güney Kore, hava kuvvetlerinin gözetim ve keşif yeteneklerini desteklemek amacıyla 2028 yılına kadar Orta İrtifa—Uzun Dayanım (MALE) Sınıfı İHA seri üretimine yönelik 732 milyon dolarlık bir planı onayladı.

Savunma Tedarik Programı İdaresi'ne (DAPA) göre, Savunma Projesi Teşvik Komitesi, ülkenin ilk olarak 2006 yılında başlayan insansız hava araçlarına yönelik 980 milyar wonluk (732 milyon dolar) geliştirme projesindeki son ilerlemeyi içeren planı onayladı.

bl0102_1

DAPA, İHA'nın Kuzey Kore'nin derinliklerindeki hedeflere yönelik istihbarat toplama ve keşif görevlerine izin vermesini ve ülkenin insansız uçak projelerinin geliştirilmesi için temel oluşturmasını beklediğini söyledi. Proje kapsamında üretilecek İHA'ların sayısı ise açıklanmadı.

Bahsi geçen MALE sınıfı İHA'nın, Korean Air tarafından geliştirilen KUS-15 olduğu tahmin ediliyor. 2005 sonrasında geliştirme faaliyetlerine başlanan KUS-15, ilk uçuşunu 2012 yılında gerçekleştirmiş olup bazı teknik problemlerden ötürü bugüne kadar seri üretime geçemedi.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

MQ-9 Reaper muadili olarak geliştirilen KUS-15, KUS-FS olarak da biliniyor. İHA; 13 metre uzunluğa, 25 metre kanat açıklığına, 3 metre yüksekliğe ve 1200 beygir gücünde bir motora sahip. İHA’nın motorunun, Samsung Techwin SS-760K Turbojet Motoru üzerinden geliştirildiği biliniyor. 24 saat havada kalış süresine sahip olması hedeflenen İHA’nın servis irtifası ise 45.000ft. olarak belirtiliyor.

Ekran Görüntüsü (118)

Komite ayrıca, Güney Kore Donanması'nın 1.800 tonluk KSS-II denizaltılarının eskimiş muharebe ve sonar sistemlerini en yeni yerli ekipmanlarla değiştirerek performans yükseltmelerine yönelik temel bir planı da onayladı.

DAPA, 2025'ten 2036'ya kadar yürütülmesi planlanan 800 milyar wonluk (598 milyon dolar) projenin denizaltıların hayatta kalma ve gizlenme kabiliyetini artırmasının ve potansiyel tehditlere karşı izleme ve caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmesinin beklendiğini söyledi.