Güney Kore’den mayın tespit faaliyetlerinde yeni adım

Güney Kore, mayın karşı tedbir faaliyetlerinde helikopter kabiliyetlerini geliştiriyor!

Northrop Grumman, Korea Aerospace Industries (KAI) şirketinin KUH-1 Surion helikopterlerini Havadan Lazer Mayın Tespit Sistemi (Airborne Laser Mine Detection System, ALMDS) ile donatılması için bir sözleşme imzaladı.

Northrop, 2027 yılında tamamlanması beklenen Mayın Karşı Tedbir Helikopteri (Countermeasures Helicopter, MCH)  programının mühendislik, üretim ve tasarım aşamasına katılacak.

KAI, bu hafta Seul’de gerçekleşen ADEX savunma fuarındaki standında mayın karşı tedbir helikopterinin bir modelini sergiledi.

Aralık 2022’de Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration, DAPA), Surion helikopterinin mayın tarama versiyonunu geliştirmek için 348 milyar Won (257 milyon dolar) yatırım yapacağını aktarmıştı.

KUH1 Surion

Güney Kore’nin ithalat ve ihracat kargolarının %99’undan fazlası deniz yoluyla seyahat ediyor. Seul, bu açıdan bakıldığında deniz iletişim hatlarını açık tutmanın hayati önem taşıdığını düşünüyor. Ek olarak küresel çapta artan tansiyon ve ülkenin kendi yakın bölgesinde hem Çin hem de Kuzey Kore faaliyetleri göz önüne alındığında savunma sanayii açısından yapılacak her tür hamlenin önem arz ettiği direkt öne çıkıyor. 

Söz konusu sistemin ABD’deki muadili Sikorsky MH-60S helikopteri ile entegreli olan AN/AES-1 ALMDS olarak biliniyor.

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.