Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

Türk savunma sanayii, güvenlik güçlerine sahada avantaj sağlayacak ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Türkiye'nin önde gelen savunma şirketlerinden STM tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjörü, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan videolu paylaşımda, "Kara birlikleri için sıcak çatışmalarda en kritik zaman ilk temas anıdır. En fazla ateş etme ihtiyacının duyulduğu ilk temasta, standart olarak kullanılan 5.56x45 mm şarjörlerde bulunan 30 mermi yetersiz kaldığında en hızlı şekilde 2. şarjörün takılması hayati önemdedir. Birçok özel birlikte şarjör değiştirme süresinin kısaltılmasına yönelik uzun süren eğitimler verilmektedir. Süreyi kısaltma için diğer bir uygulama ise şarjörlerin birbirine tutturulması yöntemidir. Ancak her iki durumda da zaman kaybı kaçınılmazdır.Kahramanlarımızın ihtiyaçlarını en küçük ayrıntısına kadar karşılamak için çalışmalarımız sürüyor. Dünyada sadece 2 gelişmiş ülke ordusu için üretilen 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjörü yerli ve milli imkanlarla üreterek güvenlik güçlerimizin kullanımına sunduk." ifadelerine yer verildi.

Tek şarjörde 60 adet mermiye sahip olan Yüksek Kapasiteli Şarjörü, MPT-55, KCR-556, SIG-516, M4, M16 ve AR-15 gibi 6 farklı silahla kullanılabilen dünyadaki tek şarjör olmasıyla dikkat çekiyor.

Çatışma anında sıfır zaman kaybı sağlayan şarjör, kesintisiz atış imkanı sunarken üretim şekli sayesinde kalan mermi miktarını kontrol etme imkanı sağlıyor.

Her türlü zorlu koşula dayanıklı malzeme ile üretilen 60’lı Yüksek Kapasiteli Şarjörü, güvenlik güçlerine her türlü koşulda avantaj sağlayacak.