Hackerlar, Bitcoin aklamak için kolay yola başvuruyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0EJ1V4lLFNHN7JRfLaKuV3″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Araştırmacılar, yasa dışı bir şekilde elde edilen Bitcoin’in nasıl aklandığını belirlemek için çalışma yaptı. Elde edilen ilk bilgilerde, hackerlar arasında güvenlik sorunu bulunan kuruluşlar için kara borsa kurulduğu, kötü amaçlı yazılımların da belli süre için kiraya verdiği belirlendi.

Düzenli ödemelerle aracı kullanıyorlar

Hackerların blockchain üzerinden daha fazla işlemler yaptığı belirtildi. Şifrelenmiş verilerin kurtarılması için fidye ödeyen kişilerin de bu blockchain’e Bitcoin eklediği kaydedildi. Böylelikle hackerların gizliliklerini sağladığı aktarıldı.

Kripto para hareketlerini izleyen Chainalysis, fidye yazılımları ile sağlanan Bitcoin gelirinin 348 milyon 600 bin dolar civarında olduğu duyurdu.

hackerlar, elde edilen fidye gelirlerinin yüzde 82’lik kısmını kripto para borsalarına ve gizlenmek için çeşitli kaynakları harmanlayan sistemleri tercih ediyor. Geri kalan yüzde 18’lik kısım ile herkese açık olan Bitcoin adreslerine yönlendiriliyor.

Hedef aldıkları kuruluş ya da kişilerden Bitcoin alan hackerların, gelen Bitcoin’i başka bir adrese yönlendirdiği belirtiliyor. Bu adresten sonra da hackerların kaynakları kendine aldığı aktarılıyor. Hatta bu aracılara düzenli ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Hackerların yakalanmamasının en büyük sebebi olarak da farklı ülkelerde bulunmaları öne sürüldü. Örneğin ABD’li bir firmayı hedef alan hackerın ABD’de bulunmaması ve güvenlik araştırmacılarının bu tür çalışmalardan usandığı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.