Hackerlar sahte WhatsApp ile hassas verileri çaldı

Hackerların farklı yollardan veri çalma yolunda çalışması devam ediyor. iPhone kullanıcılarını hedef alarak geliştirilen sahte WhatsApp, araştırma sonrasında keşfedildi. Uygulamayı geliştiren ve dağıtan kişilerin “Cy4Gate” ile bağlantılı olduğu ve Toronto Üniversitesi siber güvenlik laboratuvarı tarafından keşfedildiği aktarıldı.

WhatsApp kamuflajlı veri hırsızlığı

Sahte WhatsApp uygulamasıyla kullanıcıların cihazlarına zararlı yazılım ve “mobil cihaz yönetimi” yüklendiği belirtildi. Uygulamanın bir internet sitesi üzerinden cihazlara yüklendiği ve iPhone için bir yapılandırma dosyası olduğu kaydedildi.

Hazırlanan internet sitesinin WhatsApp’ın resmi internet sitesine benzer tasarıma sahip olduğu ve profesyonel bir şekilde hazırlandığı belirtildi. Site üzerinde kullanıcılara indirme butonu hazırlandığı ve yükleme için detaylı anlatım bulunduğu aktarıldı.

WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, “Sohbetlerin gizli kalması için WhatsApp’ın resmi uygulama mağazaları üzerinden indirilmesini öneriyoruz. Bununla birlikte resmi mağazalar dışında indirilen WhatsApp uygulaması kullanıcılarını engelliyoruz. Bu insanlara resmi WhatsApp uygulamasını kullanmaları için yardım ediyoruz.” dedi.

Açıklamanın sonunda WhatsApp’ı farklı amaçlarla kullanmak için şekillendirmenin hizmet şartlarını ihlal ettiği belirtildi. Bu tür kötüye kullanımlara karşı dava açılması dahil çok yönlü çalışmanın yapıldığı kaydedildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.