Hackerlar, Trump seçim kampanyasından para çaldı

ABD Başkanlık Seçimi ile ilgili siber güvenlik haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi de Wisconsin Eyaleti Cumhuriyetçi Parti’nin kampanyada topladığı para çalındı. Çalınan miktarın 2.3 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Paranın çalınması için Cumhuriyetçi Parti ile çalışan kuruluşlara ait sahte faturalar düzenlendiği belirtiliyor.

Milyon dolarlık vurgun

3 Kasım tarihine az bir süre kala hackerlar büyük vurgun vurma peşinde. Seçim döneminde birçok kez haber olan phishing (oltalama) yöntemini kullanan hackerlar, Başkan Trump için çalışan kişi ve kuruluşlara saldırı düzenledi.

Kampanya kuruluşlarının sistemleri hakkında çalışmalarını yürüten hackerlar, sahte faturalar oluşturup bu faturalarla para aktarma yetkinliğine sahip oldu. Hatta Trump destekçilerine bağış kampanyası görünümünde e-postalar gönderildiği de belirtiliyor.

Bu saldırı 2013 ve 2015 yılları arasında Google ve Facebook’u hedef alan saldırıyı hatırlattı. O dönemde kendisini bilgisayar donanımı şirketi kılığına sokan bir Litvanyalı hacker, 100 milyon dolardan fazla kazanç elde etmişti.

Wisconsin Cumhuriyetçi Parti, 22 Ekim’de siber saldırıya maruz kaldığını fark etti. 23 Ekim’de de durumun FBI’a haber verildiği aktarıldı. Parti, bu süreçte herhangi bir verinin hackerlar tarafından çalınmadığını inandıklarını söyledi.

Seçim kampanyası sürecinde yabancı ve ABD’li hackerların partilere saldırılar düzenleyebileceği aktarılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.