Hacker’ların WhatsApp kullanıcılarına yeni tuzağı

2 milyarı aşkın kişinin kullandığı dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bilgisayar korsanlarının hedefi olmaya devam ediyor. Sosyal medya üzerinden dert yakınan çok sayıda WhatsApp kullanıcısı, uygulamaya giriş yapamadıklarını ve hesaplarının ele geçirildiğini aktarıyor.

Chronicle Live tarafından yapılan habere göre hacker’lar, Whatsapp kullanıcılarına uygulama üzerinden ‘’Merhaba, üzgünüm size yanlışlıkla 6 haneli bir kod gönderdik, lütfen kodu bizimle paylaşır mısınız? Acil bir durum.’’ mesaj gönderiyorlar.

Bu esnada kullanıcının telefonuna gelen 6 haneli kodun, istenilen numara ile paylaşılması ya da mesajda gelen linke tıklanması halinde siber saldırganlar hesaba bütünüyle erişim sağlamış oluyorlar. Hesabın kontrolünü ele geçiren kişi ya da kişiler rehberinizde kayıtlı olan diğer WhatsApp kullanıcılarına da benzer bir metot ile saldırı düzenleme şansı elde ediyorlar.

Normal şartlarda kullanıcı, telefonunu güncellediğinde WhatsApp tarafından oluşturulan 6 haneli bir kod alır, böylece WhatsApp’da arşivli olan mesajlarına yeniden erişebilir. Fakat bu kodun bir başkası ile paylaşılması, başka birinin mesajlara erişebileceği anlamına gelir.

Siber güvenlik uzmanları, kullanıcıları bu durumlara karşı uyanık olmaya davet ederken; kullanıcının telefonu güncellemiş olmamasına rağmen gelen bu türden bir mesajın dikkate alınmaması gerektiği hususunda da uyarıda bulunuyorlar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.