Haluk Görgün: Altay tankının ilk teslimatları bu yıl olacak

 Altay tankı projesinde yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi kapsamında kritik görev donanımlarıyla bu donanımlara ilişkin kullanıcı/bakım eğitimlerine yönelik BMC ile yaklaşık 841 milyon avroluk sözleşme imzalayan ASELSAN, Altay tankı sorumluluklarını yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Anadolu Ajansı’na konuşan ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, Altay tankı projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ASELSAN’ın sorumluluklarının belli olduğunu ve sözleşmeyi imzaladıkları andan itibaren bu doğrultuda çalışmaya başladıklarını kaydeden Görgün; Altay tankına yönelik yürüttükleri çalışmalarda gelinen duruma ilişkin şunları söyledi:

“Sistemlerimizin birçoğu hazır, üretimi devam eden sistemlerimiz de var. Bu da geçmişte yine ASELSAN’a duyulan sorumlulukla çeşitli modernizasyon projelerinde farklı kapsamlarda verilen işlerin aslında bütünselliğinin oluşturduğu bir platform. Savunma Sanayii Başkanımız da açıkladı, seri üretimin ilk teslimatları bu yıl içinde çok gecikmeden yapılacak ve biz hazırız.

Artık platformlara baktığınızda, platformların kendini göstermesini sağlayan üzerlerindeki hem elektronik hem yazılımsal faydalı yükler. Bunların başarımları, etkin şekilde kullanılması o platformları değerli kılıyor. Hangi platform olursa olsun, bu platformların içindeki hem donanım hem yazılım bileşenlerini yerli ve milli olarak üretiyoruz.

Karada, havada, denizde, denizin altında bunları teslim ediyoruz. Altay tankında da sorumluluklarımız çok büyük, sorumluluklarımızı zamanında yerine getirmek üzere planladığımız çalışmaları gerçekleştiriyoruz.”

“Pulat halihazırda kullanılıyor, Akkor’da da çok güzel gelişmeler var”

Görgün, ASELSAN’ın tanklara yönelik tanksavar roket ve füzelerini platforma zarar vermeden durdurmak üzere geliştirdiği aktif koruma sistemlerine ilişkin soruya karşılık, “Pulat halihazırda kullanılıyor, Akkor’da da çok güzel gelişmeler var.” dedi.

Akkor’da radar teknolojilerinde elde ettikleri birikimi kullandıklarını ifade eden Görgün, “Onun da seri üretimi devam ediyor. Akkor tipi ürünleri dünyada üretebilen 4’üncü ülke yok. Önemli bir yetenek. Böyle düşünüldüğünde Altay tankıyla teslim edildikten sonra uluslararası ihracat potansiyeli de çok yüksek ürünlerimizden birisi olacak.” dedi.

Akkor

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen ve Altay tankı için 360 derecelik tam koruma kalkanı oluşturacak olan Akkor; yüksek teknoloji radarıyla üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak etkisiz hale getirecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.