Hanwha Defense, BAE satışıyla ihracat rekoru kırdı

Güney Kore’nin önde gelen savunma endüstrisi şirketlerinden Hanwha Defense, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimiyle bu ülkeye orta menzilli karadan havaya “Cheondung-II” füze rampası satışı konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Defense Here’in haberine göre ilk rampanın satışından elde edilecek toplam tutarın 390 milyar Won (33 milyon ABD Doları) olacağı bildirilirken, Hanwha Defense, geçen yılın Aralık ayında Avustralya’ya kendinden tahrikli K9 topçuyu ihraç ettikten sonra, dış pazarlara açılım noktasında henüz bir ay içinde diğer bir kilometre taşına daha ulaşmış oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Cheondung-II füzelerine ilişkin olarak Güney Kore’ye verdiği siparişin toplam sipariş tutarı 4 trilyon Won’u (yaklaşık 335 milyon 500 bin ABD Doları) aşıyor ki bu da ülkenin savunma ekipmanları tarihinde tek kalemde elde ettiği en yüksek dış satış gelirine işaret ediyor.

Sözleşme uyarınca, Hanwha Defense taşıma aracı ve yükü, kardeş Hanwha Systems ise platformun radar sistemini üretecek. Öte yandan, projenin bir diğer paydaşı konumundaki LIG Nex1 şirketi de bütün bu malzemeyi teslim alıp birbirine sentezleyecek ve uyumlu bir şekilde çalışır duruma getirecek. Platform, konsorsiyumun nihai denetimleri ve onayından sonra BAE Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

2012 yılından itibaren Güney Kore Savunma Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nün gözetiminde geliştirilmeye başlanan ve 2018 yılında da balistik füze ve uçak saldırılarına eş zamanlı yanıt vermek üzere üretimine geçilen Cheongung-II, orta menzilli ve orta yüksek irtifalı bir yerden havaya müdahale sistemi. Platform, bir adet atış kontrol istasyonu, bir adet çok fonksiyonlu radar ve üç adet fırlatıcı taşıyan bir araçtan oluşuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin siparişini duyuran Hanwha Defense CEO’su Son Jae-il, gerçekleştirdikleri bu satışın toplam büyüklüğüyle ülkenin savunma endüstrisine gurur verdiğini vurgulayarak, “Diğer bir gözde ürünümüz olan kendinden tahrikli K9 toplarının da dost ülkelerin silahlı kuvvetler envanterine katılması için kararlı bir çaba içinde olacağız. Bu yöndeki tanıtımlarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.