Harkiv’deki çatışmalar devam ediyor

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Savaşın en kritik cephelerinden olan Harkiv’de ise çatışmalar dinmek bilmiyor.

Ukrayna’nın ikinci en büyük şehri Harkiv bölgesinde, Rusya-Ukrayna orduları arasında yoğun çatışmaları devam ederken özel hazırlanmış sığınaklarda bulunan Ukraynalı askerler, 24 saat boyunca nöbetlerini sürdürüyor.

Harkiv’den yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve ağırlıklı olarak her iki tarafın havan topu ile insansız hava araçları kullandığı çatışmalara sahne olan cephede sık sık patlama sesleri duyuluyor.

Geçtiğimiz günlerde de Harkiv bölgesine ve şehir merkezine yakın noktalara Rusya tarafından füze saldırıları düzenlenmişti.

Füze saldırılarında şehrin girişindeki kontrol noktası ve yakındaki sivil altyapılar yıkılmıştı.

Düzenlenen saldırılar sonucunda 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı belirtildi.

Şehrin merkezinde yer alan Novobavarsky ilçesindeki patlamalar sonucu evler, atölyeler, depolar, bir restoran ve okul kütüphanesi yıkıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.