Hava Kuvvetlerinde "nüfuz edici bomba" dönemi

Türk savunma sanayii yerli ve özgün mühimmat çözümleri, kritik alanlardaki yurt dışı bağımlılığı sonlandırıyor.

Bu kapsamda MKE A.Ş. tarafından geliştirilen Nüfuz Edici Bomba (NEB) Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girmeye başladı.

Yaklaşık 1 yıl önce faaliyete geçen Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi’nde geliştirilen Nüfuz Edici Bombaların üretiminde; RDX, HMX ve CMX gibi kimyasallar kullanılıyor.

Enerjetik malzemelerle güçlendirilen, dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb) GMB ile benzerlik gösteren Nüfuz Edici Bombaların teslimatına bu ay başlandı.

MKE A.Ş. öncülüğünde yürütülen proje kapsamında geliştirilen Nüfuz Edici Bombalar’dan bugüne kadar 100’ün üzerinde teslimat gerçekleşti.

Hava Kuvvetlerinin ana vurucu gücü F-16’la ve F-4’lerde kullanılacak olan Nüfuz Edici Bombalar; milli mühimmat yelpazesini de genişletiyor.

Nüfuz Edici Bomba (NEB)

Nüfuz Edici Bombalar (NEB) yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanandı. NEB; Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmat olarak biliniyor. NEB’ in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb) GMB ile benzerlik gösteriyor.

Temel özellikleri:

  • Düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme etkinliği
  • Öz delici tasarımında tasarımında kullanılan önceden şekillendirilmiş parçacıklar ile ikincil hedeflere karşı yüksek etkinlik,
  • Programlanabilir ateşleme zamanları,
  • Farklı hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliği,
  • MK-84 (2000 lb) GMB ile uyumlu tüm güdüm kitleri ile kullanılabilme potansiyeli,
  • MK-84 (2000 lb) GMB taşıyabilen tüm uçaklardan atılabilme potansiyeli.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.