Hayabusa2 kapsülü Japonya’ya ulaştı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6YzYLThL5Xj0mXTX7XOJzi” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın Woomera bölgesine başarıyla inen Japonya’nın Hayabusa2 adlı uzay aracının kapsülü Japonya’ya getirildi.

Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) bu sabah kapsülle ilgili “Avustralya, Woomera’da bulunan Hayabusa2 yeniden giriş kapsülünün JAXA Sagamihara Kampüsü’nde kurulan Dünya Dışı Örnek İyileştirme Merkezi’ne 8 Aralık 2020’de saat 11: 27’de (Japonya saati) ulaştığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ryugu asteroidinden alınan örneklerin bulunduğu 40 santimetre çapındaki kapsül, özel uçakla Tokyo’ya nakledildikten sonra Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın Sagamihara kampüsüne özel bir kamyonetle taşındı.

Ryugu asteroidinden alınan numunelerin güneş sisteminin oluşumuna ışık tutacağı düşünülüyor.

Daha önce de Aralık 2014’te Kagoşima’daki Tanegaşima Uzay Merkezi’nden fırlatılan Hayabusa2, Ryugu asteroidine Haziran 2018’de ulaşmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.