Hindistan, Bangladeş’in düzenlediği tatbikata katılacak

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6ud455DNGC598HWsyVKqPo” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Güney Asya’nın iki komşu ülkesi Bangladeş ile Hindistan, aralarındaki askeri koordinasyonu ve iş birliğini geliştirmeye yönelik ortak adımlar atmaya devam ediyorlar.

Times of India’nın haberine göre, Bangladeş’in kurucu lideri ve Başbakan Şeyh Hasina’nın babası ”Bangabandhu” Şeyh Mujibur Rahman’ın doğumunun 100. yılı ile ülkenin bağımsızlığının 50. yıl dönümünü kutlamak için, 4-12 Nisan tarihleri arasında Hint Silahlı Kuvvetleri’nin de katılımlarıyla müşterek bir askeri tatbikat icra edilecek.

Bangladeş’in öncülüğünde düzenlenen ve ‘’Shantir Ogroshena 2021’’ ismi verilen tatbikatta, Hindistan’ın yanı sıra Sri Lanka ve Bhutan ordusuna bağlı birlikler de yer alacak. Tatbikatın teması ise ‘’Barışı Koruma ve Sağlamlaştırma’’ olarak belirlendi.

Amerika, İngiltere, Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Singapur orduları da tatbikatta askeri gözlemci bulunduracaklar.

26 Mart tarihinde Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, pandemi sürecinin başlangıcından bu yana ilk yurtdışı ziyaretini Bangladeş’e yapmış ve Bangladeş halkının yoğun protestolarıyla karşılaşmıştı. Halkın şiddetli tepkilerine ise iki Başbakan, ülkeleri arasındaki yakın diplomatik ve askeri ilişkileri güçlendirmek adına birbirlerine taahhütte bulunarak cevap vermişlerdi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.