Hindistan ve Suudi Arabistan’dan ortak deniz tatbikatı

Hindistan, Irak’tan sonraki en büyük petrol tedarikçisi olan Suudi Arabistan ile uzun süredir güçlü ticari bağlara sahipti. İki ülke geçen hafta başlayan deniz tatbikatı ile askeri ilişkileri güçlendirmek için de önemli bir adım attı. 

Middle East Monitor’ün haberine göre, Hindistan Donanması’nın amiral gemisi  olan güdümlü füze destroyeri INS Kochi, “Al-Mohed Al-Hindi 2021” kod adlı tatbikat için Pazartesi günü Suudi Arabistan’a ulaştı. 
Suudi Arabistan Kraliyet Donanması ilgili tatbikat ile Hindistan’ın denizcilik deneyimlerini paylaşmak, komuta, kontrol ve muhabere sürecini geliştirmek ve ortak askeri harekat usul ve kavramlarını birleştirmeyi amaçlıyor. ‘Hint Okyanusu’ ikilinin birlikte hayata geçirdikleri ilk tatbikat olma özelliğini taşıyor.

Savaş gemisi, Cumartesi günü Abu Dabi kıyılarında BAE Donanması ile de bir tatbikat icra etti.
Hint ve Suudi donanmaları arasında tecrübe paylaşımını ve bölgedeki deniz güvenliği operasyonlarını geliştirmeyi amaçlayan bu yılın ilk tatbikatı Mart ayında Basra Körfezi sularında Fransa Deniz Kuvvetleri’nin öncülüğünde müşterek olarak “Beyaz Köpekbalığı-21” isimli tatbikat ile başlamıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.