Hindistan’dan Fransız Dassault Aviation şirketine para cezası

Hindistan, 2016 yılında 36 Rafale avcı uçağı için yapılan anlaşmanın gereği olan denkleştirme yükümlülüklerindeki gecikmelerden dolayı Fransız Dassault Aviation şirketine Kasım ayında para cezası verdi.

Defence News’in öğrendiğine göre, Fransız ve Hindistan hükümetleri Eylül 2016’da 7,8 milyar avro (8,8 milyar ABD doları) tutarında bir sözleşmeye imza attı. Düzenlemeye göre, sözleşme değerinin %50’si Dassault Aviation ve ortakları olan Safran ve Thales tarafından 7 yıl içinde mahsup edilip yürütülecekti.

Üç firma, 70’ten fazla Hintli şirket ve Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) ile birlikte dengeleri uygulamak için çalıştı. Hindistan’daki kıdemli bir savunma bilimcisi, DRDO’nun Fransız işletmelerinden gizli yetenekler, radar, havacılık motorları, füzeler için itme vektörü ve elektronik için malzemelerle ilgili çeşitli teknolojiler aradığını söyledi.

Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Defense News’e verdiği demeçte, cezanın sözleşme ihlallerine karşı bir önlem olarak Dassault Aviation tarafından finanse edilen 185 milyon avroluk banka garantisinden geleceğini söyledi. 

Hindistan Savunma Bakanlığı politikasına göre orijinal ekipman üreticileri; Hintli tedarikçilerden ilgili mal veya hizmetleri satın alarak, Hindistan’ın savunma sanayiine doğrudan yabancı yatırım yaparak veya ileri teknoloji transfer ederek denkleştirme sağlayabilir.

Fransız Silahlı Kuvvetleri Bakanı Florence Parly ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, ikili savunma iş birliğini artırmanın yollarını görüşmek üzere 17 Aralık’ta bir araya geldi. Yapılan üçüncü görüşme ile Hindistan Savunma Baknalığı, birkaç Fransız savunma şirketinin DRDO’ya teknoloji transferinde iş birliği yapmadığına dikkat çekti.

Hindistan Savunma Bakanlığı kaynağı, Fransız işletmelerin teknoloji transferi almayı bekleyen Hintli firmaların gerekli temel yetkinlikleri karşılamadığını iddia ettiğini belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.