Hindistan’dan yerli ve güvenli mesajlaşma adımı

Hindistan Ordusu kendi geliştirdiği uygulamayla, haberleşmenin sağlanmasını amaçlayan projeyi başlattı. “Kendi kendine yeten Hindistan” sloganı verilen proje kapmasında, askeri personelin güvenli iletişim ihtiyacı karşılanacak.

Söz konusu uygulama “İnternet İçin Güvenli Uygulama (Secure Application fort he Internet)” olarak geliştirildi. Uygulamada, güvenliğin sağlanması için kullanılan uçtan uca şifreleme yöntemi bulunuyor. Android cihazlarda çalışacak olan uygulamada yazılı, sesli ve görüntülü iletişim sağlanacak.

Gizli iletişim için yerli uygulama

Günümüzde çokça kullanılan WhatsApp, Telegram, SAMCAD ve GIMS benzeri olduğu belirtilen “SAI”, yerel sunucularda barındırılarak, güvenliğin ön planda olduğu belirtiliyor.

Uygulamanın ilk amacı, orduda yetkili isimlerin iletişim ihtiyaçlarının karşılanması olduğu belirtiliyor. Çünkü daha önceden gelen haberlerde Pakistanlı olduğu belirtilen hackerların, Hindistan Ordusunda üst düzey görevli kişileri hacklediği belirtilmişti.

Bununla birlikte Hindistan ve Çin arasında kriz çıkmasından sonra Çin’de geliştirilen uygulama ve oyunlar Hindistan’da yasaklanmıştı. Bunun sebebi olarak da hassas verilerin güvenliği gösterilmişti.

Uygulamanın Hindistan Bilgisayar Acil Müdahale Takımı ve Hindistan Ordusu Siber Grubu tarafından takip edildiği belirtildi. Uygulamanın iOS cihazlarda çalışması ve Fikri Mülkiyet Hakları için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.