Hindistanlı hacker grubu mobil malware ağını genişletiyor

Lookout tarafından yapılan bir araştırmaya göre yüzlerce kişinin Android telefonları üzerinden casusluk yapılıyor. Hindistanlı bir grup tarafından geliştirildiği belirtilen yazılım için SunBird ve Hornbill ismi verildiği aktarılıyor. Malware (kötü amaçlı yazılım) sayesinde telefonlardaki metin mesajları, arama günlükleri, rehber, şifreli mesajlaşma uygulamalarının içerikleri ve konum bilgileri elde edilebiliyor. Hatta yazılım sayesinde ekran görüntüsü alma ve kamerayla fotoğraf çekimi sağlandığı belirtiliyor. Bu da hedef alınan kişilerin en hassas verilerinin ele geçirildiği anlamına geliyor.

Hackerların verileri topladığı sunucuyu incelemeye alan araştırmacıların, sunucu için güvenli olmayan bir yapılandırma yapıldığını keşfettiği belirtiliyor. Bu güvenliği aşan araştırmacıların 18 GB büyüklüğünde veriye ulaştığı aktarılıyor. İncelenen verilerde de hedef alınan kişilerin Hindistan, Pakistan ve Kazakistan’dan olduğu belirtiliyor. Toplan hedef alınan kişi sayısı olarak da 156 olarak kendisini gösteriyor.

Hedef alınan kişiler arasında Pakistan Atom Enerjisi Kurumu’na iş başvurusunda bulunan birinin de olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte Pakistan Hava Kuvvetleri ve Pakistan’ın Keşmir bölgesel yönetimiyle ilgili kişilerin de hedef alındığı aktarılıyor.

Araştırmacılar inceleme sonrasında bu saldırıyı yapan hackerların Confucius ile yakınlığı olabileceğini düşünüyor. Çünkü bu saldırı ve söz konusu grubun IP adreslerinde yakınlık olduğu aktarılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.