Hint ordusu, hafif tank ihtiyacı için seçenekleri değerlendiriyor

Hindistan’ın tedarik edeceği hafif tanklar için Rusya’nın Sprut’u, İsrailli Elbit Systems’in Sabrah’ı ve Güney Koreli şirket Hanwha’nın K21-105’i seçenekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Israel Defense’in haberine göre Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh önümüzdeki günlerde Rusya’yı ziyaret ederek Sprut’un bir gösterimine katılacak. Hintli yetkililerin, halihazırda orduda Rus üretimi T-72 ve T-90 tankları kullanıldığı için Rus üretimi Sprut hafif tankına daha yakın olduğu belirtiliyor. Hintli askeri uzman Rahul Bhonsle, Rusların Sprut’un motorunu güçlendirdiğini belirterek, İsrailli ve Güney Koreli rakiplerinden daha üstün olduğunu belirtti.

Ocak ayında İsrailli Elbit Systems, Asya-Pasifik bölgesindeki bir müşterisine 172 milyon dolar değerinde Sabrah hafif tankının satıldığını açıklamıştı. 

Hindistan ve Çin karşılıklı olarak ülke sınırlarına daha fazla askeri birlik kaydırıyor. Hindistan T-72 ve T-90 tanklarının yanı sıra Rafale savaş uçaklarını doğudaki Ladakh sınırana konuşlandırdı. Çin ise sınırdaki tatbikatlarını yoğunlaştırarak, zırhlı araç takviyesinde bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.