Ukrayna-Rusya gerginliğinin hız kesmeden devam ettiği son günlerde pek çok Avrupalı ülke Ukrayna’ya askeri teçhizat gönderimine başladı.

Özellikle İngiltere Ukrayna’ya birçok sınıfta askeri malzeme ve mühimmat gönderdi.

Almanya ve Fransa ise Rusya-Ukrayna arasında dengeleyici pozisyonda yer almak için askeri teçhizat ve mühimmat yardımında çekimser kaldı.

Son olarak Hollanda Ukrayna’ya askeri yardımda bulunma kararı aldı.

Hollanda Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'nın destek talebini askeri eşya yardımında bulunarak karşılayacakları belirtildi.

Açıklamada, askeri malzemelerin, 3 bin miğfer, 2 bin çelik yelek, 30 metal dedektör, deniz mayını tespiti için 2 tespit robotu, 2 savaş alanı gözetleme radarı, 5 silah tespit radarı ve 100 keskin nişancı tüfeği ile 30 bin mühimmat olduğu aktarıldı.

Ukrayna NATO üyesi olmadığı için Hollanda askeri gönderilmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, tedarik edilecek olan askeri malzemelerin bazılarının kullanımları için eğitim verileceği kaydedildi.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Hollanda Dışişleri Bakanı Bakanı Wopke Hoekstra ise yaptığı yazılı açıklamada,

"Savaşın önlenmesi önceliğimiz olmaya devam ediyor. Aynı zamanda Ukrayna, kendi topraklarında olası bir Rus silahlı saldırısına karşı kendini savunabilmelidir. Bu nedenle hükümet bu askeri malzemeleri Ukrayna'ya tedarik etmeye karar verdi." ifadelerini kullandı.

Wopke Hoekstra ayrıca Hollanda hükümetinin diyalog ve diplomasi yoluyla gerilimi azaltmak hedefinin değişmediğini belirtti.