HÜRKUŞ’a LGK-81 mühimmatı entegrasyonu

Türk savunma sanayiinin özgün savaş uçakları, milli mühimmatlar ile gücüne güç katıyor.

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C Yeni Nesil Hafif Taarruz/Silahlı Keşif Uçağı, ASELSAN üretimi LGK-81 Lazer Güdüm Kiti’nin test atışını başarıyla gerçekleştirdi.

LGK-81 mühimmatının HÜRKUŞ-C’ye entegrasyonun gerçekleştirilmesi sonrası mühimmatın test atışı icra edilirken HÜRKUŞ-C belirlenen hedefi tam isabetle vurdu.

HÜRKUŞ-C’nin LGK-81 Lazer Güdüm Kitini başarıyla test etmesine dair Türk Havacılık ve Uzay Sanayii videolu bir paylaşımda bulundu.

TUSAŞ tarafından yapılan paylaşımda, “HÜRKUŞ becerilerini artırıyor! Genel maksat bombalarını hassas güdümlü mühimmatlar haline çeviren lazer güdüm kitine sahip LGK-81 mühimmatının test atışını başarıyla tamamlayarak kabiliyetini geliştirdi.” ifadelerine yer verildi.

HÜRKUŞ-C Yeni Nesil Hafif Taarruz/Silahlı Keşif Uçağı

HÜRKUŞ Görev Uçağı’na, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı baz alınarak görev konfigürasyonu kabiliyeti kazandırıldı. Muharebe eğitimleri, mühimmat eğitimleri, özel görev eğitimleri icra edilecek şekilde özgün tasarım ile TUSAŞ tarafından geliştirildi.

HÜRKUŞ Görev Uçağı’nın, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi amaçlandı. 
h5,576

Hafif taarruz ve silahlı keşif varyantı olan HÜRKUŞ Görev Uçağı, günümüz dünyasının muharebe alanlarındaki asimetrik tehditlere karşı düşük maliyetli, esnek bir çözüm sunuyor. HÜRKUŞ sahip olduğu gelişmiş eğitim kabiliyetleri korunmakla beraber, üzerinde bulunan beş haricî yük istasyonu, yerli ve millî aviyonik süit ve ekipmanlar, EO/IR Kamera, 2.75” Lazer Güdümlü Roketler, Haricî Yakıt Tankı, Akıllı Mikro Mühimmatlar, Karşı Tedbir Dağıtım Sistemi (CMDS), Yarı Hazırlıklı Pist Operasyon kabiliyeti ve 650 kg’a kadar geniş bir faydalı yük kapasitesiyle kullanıcılarına yüksek irtifada ve zorlu coğrafyalarda, gündüz ve gece koşullarında zorlu görevleri gerçekleştirebilme imkânı sunuyor.

Hâlihazırda, ilk ihracat Nijer Hava Kuvvetlerine yapılmış, müteakiben Çad Hava Kuvvetlerine teslimatlar gerçekleştirildi. Görev Uçağı varyasyonunda 1000 saatten fazla görev uçuşu icra edildi.

Editör: Mehmet Yiğit Tanış

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.