HÜRKUŞ’un yeni adresi Çad

TUSAŞ, hava platformlarında uluslararası satış başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından Türk mühendislerin özverili çalışmasıyla yerli ve milli olarak geliştirilen HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı’nın yeni adresi Çad oldu.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, CNN Türk’e verdiği demeçte, HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı’nın Nijer’den sonra bir başka Afrika ülkesi Çad’a satışının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Daha önce Nijer ile 2 adet HÜRKUŞ’un satışı için sözleşme imzalandığını söyleyen Kotil, Nijer’e olan satışın arkasının geleceğini, Nijerli pilotların eğitimlerinin sürdüğünü ve sipariş edilen uçakların önümüzdeki aylarda teslim edileceğini belirtti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil yaptığı açıklamalarda, “Hava Kuvvetleri’ne yaptığımız bir uçaktır, önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz. Nijer’e iki tane satışımız gerçekleşti arkası gelecek, pilotları yetiştiriyoruz önümüzdeki aylarda teslim edeceğiz. Çad’a satış gerçekleşti inşallah oraya teslim edeceğiz. Bu eğitim ve savaşa hazırlık uçağıdır. F-16 ile yaptığımız bazı eğitimleri yapabiliyoruz. Üzerine füzeler yerleştirebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çad’a gerçekleşen satış ile birlikte HÜRKUŞ ihraç edilen ülke sayısı 2’ye ulaştı.

HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla TUSAŞ tarafından tasarlandı.

İki prototip uçak ile şu ana kadar yapılan 530 sorti uçuşta 567 saat havada kalan HÜRKUŞ, bu uçuşlarda 356 knot sürate, 35.500 ft irtifaya çıkılmış, 6.3g görüldü. Uçuşlarda; sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, acil durum testleri, düşük sürat, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, spin testleri, kararlılık ve kontrol testleri, performans testleri, havada motor susturma testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testleri vb. icra edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.