Hyundai, ihracat pazarı için orta boy denizaltı geliştiriyor

HD Hyundai Heavy Industries, ihracat pazarına yönelik olarak yerli bir orta boy denizaltı geliştirme çalışmaları yürüttüğünü duyurdu.

HD HHI Deniz ve Özel Gemi İş Birimi Operasyon Direktörü Won-Ho Joo tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir basın toplantısında, Hyundai Heavy Industries şirketinin ihracat pazarı için orta boy denizaltı modeli geliştirmeye başladığını duyurdu.

HHI KSS-III 3

Güney Kore’deki denizaltı inşa pazarının Hyundai Heavy Industries ile Hanwha Ocean arasında bölünmüş durumda olduğunu ve ihracat pazarının sektörün gelişimi için önemli rol oynadığını belirten Won-Ho Joo daha sonra HD HHI ile Hanwha Ocean arasındaki iş birliğinin gelecekteki denizaltı inşasında hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Won-Ho Joo ayrıca Hyundai Heavy Industries ile Hanwha Ocean arasındaki iş birliğinin proje ihalelerinde ve fiili gemi inşa sürecinde rekabet gücünü artıracağını belirtti. Bunun tüm sektörü olumlu yönde etkileyeceğini vurguladı.

KSS-III Polonya 3

Hanwha Ocean’ın, Hyundai Heavy Industries’den gelen bu teklifi kabul edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Hanwha Ocean daha önce yaptığı resmî açıklamada, “Yurtdışı denizaltı ihracat pazarında, yerli üretim KSS-III sınıfı denizaltı çözümleri için 200’den fazla yerli ortak şirketle çalışmaya kendini adamıştır.” denilmişti.

Hyundai Heavy Industries geçtiğimiz günlerde KSS-III Faz II preojesi kapsamında üretilecek 3’üncü ve son denizaltının inşa ihalesini Hanwha Ocean’a karşı kaybetmişti.

Hanwha Ocean yakın zamanda Kanada savunma şirketleriyle, Kanada Donanması envanterindeki Victoria sınıfı denizaltılarının yerine 12 adet yeni denizaltı tedarik etmek için başlatılan Kanada Devriye Denizaltısı Projesi (CPSP) için mutabakat anlaşması imzaladı. Proje maliyetinin 44,1 milyar doları bulması bekleniyor.

KSS-III Polonya 1

Hyundai Heavy Industries şirketinin de Kanada Devriye Denizaltısı Projesi’ne katılması bekleniyor. Şirket, Güney Kore’nin Busan kentinde düzenlenen MADEX 2023 denizcilik fuarında CPSP ihalesi için Babcock Kanada ile teknik iş birliği anlaşması imzaladı.

Hyundai Heavy Industries ayrıca Polonya Ulusal Savunma şirketi PGZ ile Polonya Donanması’nın yeni denizaltı tedariki için başlattığı Orka Projesi için bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma ile iki şirket, Orka projesi için karşılıklı teknik iş birliği ve denizcilik alanında gelecekteki iş birliği alanlarını keşfetme konusunda mutabakata vardı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.