Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor Slovenya, savunma bütçesinde artışa gidiyor

İnsansız sistemlerde hava araçlarında başarısını kanıtlayan Türkiye, deniz ve kara araçlarında da aynı başarıyı göstermek için azimle çalışıyor.

Orta Sınıf 1. Seviye İnsansız Kara Aracı Projesi kapsamında başlatılan prototip yarıştırma faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.

Aselsan, Best Grup, Elektroland ve Havelsan tarafından üretilen İKA'ların muayene ve hareket kabiliyeti testlerinden sonra 7.62 mm silah sistemiyle atış testleri de gerçekleştirildi.

Otonomi ve performans testlerinden sonra prototip yarıştırma faaliyetlerinin önümüzdeki ay tamamlanması planlanıyor.

İKA prototip yarıştırma faaliyetleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, resmi Twitter hesabından videolu bir paylaşımda bulundu.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan paylaşımda, "İnsansız sistemlerde hava araçlarında edindiğimiz tecrübe ve başarıyı deniz ve kara araçlarında da göstermeye kararlıyız. Orta Sınıf 1. Seviye İnsansız Kara Aracı Projemiz çerçevesinde başlattığımız prototip yarıştırma faaliyetlerimiz sürüyor. Aselsan, Best Grup, Elektroland ve Havelsan tarafından üretilen İKA'ların muayene ve hareket kabiliyeti testlerinden sonra 7.62 mm silah sistemiyle atış testleri de gerçekleşti. Otonomi ve performans testlerinden sonra prototip yarıştırmamızı önümüzdeki ay tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.