İKA’lar mehmetçiğin yanında

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Mehmetçiğe robot yardımcılar geliyor! Hafif ve orta sınıf 1.seviye insansız kara araçları prototiplerinden sonra orta sınıf 2.seviye için Aselsan ile sözleşme imzaladık. Katmerciler’in de platform üreticisi olacağı projeyle silahlı insansız kara araçları KKK’ya teslim edilecek.” ifadelerini kullandı.

İnsansız Sistemlerin savunma ve güvenlik alanındaki yeri gün geçtikçe artıyor. Özellikle asimetrik savaş koşullarında, keşif-gözetleme-istihbarat, savunma, lojistik destek ve benzeri faaliyetleri hızlı ve etkin bir şekilde ve personel kaybı vermeden yürütmek üzere kara, deniz veya havada çalışabilen ve kendi kendine karar verebilen insansız sistemlere ihtiyaç duyuluyor.

ASELSAN geleceğin savaş alanlarında yaygın bir şekilde kullanılacak olan;

Uzaktan kontrol edilebilen,kendi başına karar verme ve uygulama yeteneğine sahip,her türlü koşulda görev yapabilen İnsansız Sistemlerin geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Bu amaç doğrultusunda bu alandaki kritik yapı taşlarını oluşturan, otonomi, insansız sistemlerin silahlandırılması, birden fazla insansız sistemin koordinasyonu ve komuta kontrol sistemlerine entegrasyonu konularında bilgi ve tecrübe biriktirmek üzere konsept platformları geliştirildi. ASELSAN, 14 yıl önce gerçekleştirilen IDEF 2007 Uluslararası Savunma Fuarında ilk insansız kara aracı olan İZCİ’yi ve hemen ardından GEZGİN’i tanıttı. ASELSAN, yıllar içinde insansız sistemler alanındaki teknolojik altyapısını mükemmelleştirdi ve yerli/yabancı platform üreticileri ile ortaklıklar geliştirdi.

ASELSAN, TSK’nın envanterine insansız sistemler alanında duyacağı ihtiyaçlara cevap verecek milli ve yüksek teknolojiye sahip benzer ürünler kazandırdı. Güvenlik Kuvvetlerimizin envanterinde ASELSAN ürünü insansız hava, deniz ve kara araçları (Bomba İmha Robotları) uzun yıllardır görev yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.