IMF, 10 ülke ile ortaklaşa siber saldırıları simüle ediyor

”Kolektif Güç” olarak adlandırılan simülasyona ABD, İngiltere,  Avusturya, İsviçre, BAE, Almanya, İtalya, Tayland ve Hollanda’dan finansal yetkililerin yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’ndan tesmsilciler katılım sağlıyor.

Israel Defense’in haberine göre simülasyon Kudüs’teki İsrail Maliye Bakanlığı’nda düzenleniyor. Simülasyona göre küresel finans piyasalarına yönelik siber saldırılarda küresel döviz, tahvil piyasaları, likidite gibi ekonomik kıstaslarının nasıl etkileneceği ve bu yönelik iş birlikleri tartışılıyor.

İsrail Maliye Bakanlığı Baş Ekonomisti Shira Greenberg konuyla ilgili olarak, “Bu benzersiz ve çığır açan siber tatbikat, hükümetlerin merkez bankalarıyla birlikte koordineli bir küresel siber saldırı durumunda ne yapacaklarını ortaya çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı Siber Güvenlik Bölümü Başkanı Yoni Mor ise, ”Eş güdümlü çalışmak, sistemdeki mevcut boşlukları kapatıyor ve finansal kurumlara güven veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

2020 yılında yapılan bir çalışmaya göre klasik bir finansal hizmetler çalışanı yaklaşık 11 milyon dosyaya erişebiliyor ve bu rakam büyük kuruluşlarda 20 milyona kadar çıkıyor. Ayrıca yine aynı ankete göre dünyadaki finansal hizmetlerin yüzde 34’ü ransomware saldırısına maruz kaldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.