İngiliz şirket, Ukrayna’nın hücumbotlarını donatmaktan vazgeçti

Ukrayna donanmasının Kentavr hücumbotlarının donanım faaliyetleri iptal oldu.

Sputnik’te yer alan haber göre Eski Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun danışmanı Yuriy Biryukov, Facebook hesabından paylaştığı mesajda İngiliz Rolls-Royce şirketinin Ukrayna donanmasının Kentavr hücumbotları için donanım satmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

Kentavr hücumbotlarının yapımıyla ilgili durumun “karmaşık bir polisiye hikayesine benzemeye başladığını” belirten Biryukov, “Gemilere tazyikli su fırlatıcılarını teslim etmesi gereken Rolls-Royce, teslimata beş gün kala çift kullanımlı malzemeleri tedarik etme izninin eksikliğini gerekçe göstererek bunu yapmaktan vazgeçti. Bu şaşırtıcı bir şey, zira (Rus devriye botları) Raptor’ların donatıldığı su püskürtücüleri rahatlıkla tedarik ediyorlar. Bir işin kişisel bir şey olmadığını varsaymak korkutucu” ifadelerini paylaştı.

Yapımı tamamlanmış iki Kentavr hücumbotunun, komuta merkezinin kabul komisyonu oluşturma emrini imzalayamadığı için hala ordunun hizmetine girmediğine dikkat çeken Biryukov, “Rıhtım duvarında iki yıldır beş gemi beklemede. Hareket yok. Bu bir polisiye mi? Yoksa sabotaj mı?” diyerek sözlerini tamamladı.

Kentavr hücumbotları Pyotr Poroşenko’nun Devlet Başkanlığı döneminde üretiliyordu, ilki Eylül 2018’de suya indirilmişti. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi eski sekreteri Aleksandr Turçinov, söz konusu gemilerin “en iyi dünya örneklerine tamamen uygun olduğunu” açıklamıştı.

Çoklu roketatar sistemi, ayrıca ağır makineli tüfek ve roketatarlı iki savaş modülü ile donatılan Kentavr’lar, 40 deniz mili hız geliştirebiliyor ve standart silah donanımlı 36 deniz piyadesi taşıyabiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.