İngiltere, Rusya’nın uzay faaliyetlerinden dolayı tedirgin

Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mike Wigston, İngiltere’nin uzay savunması konusunda “düşmanlarına” yetişmesi gerektiğini aksi takdirde Vladimir Putin’in “uzaya tamamen güvenilmesini” istismar edebileceğini söyledi.

Mail Online sitesinde yer alan habere göre Kraliyet Hava Kuvvetleri liderliğinde kurulan Uzay Komutanlığı’nın rolü, ülkenin uzaydaki varlıklarını koruma kabiliyetini artırmak olarak belirlendi. Bununla birlikte gelecek yıl uzaya ilk roketin fırlatılması da hedeflendi. 

16,5 milyar sterlinlik yatırım

Mike Wigston yaptığı açıklamada Rusya’nın, ABD ve İngiltere’nin operasyonlarını takip ederek uzaydaki anti-uydu yeteneklerini artırdığına değindi. 

Askeri iletişim uydulara dayanırken askerler ve askeri araçlar da GPS’e dayanıyor. Doğal olarak İngiltere, herhangi bir uydusunun imha edilmesi halinde büyük zarar göreceğini bildiği için Rusya’nın uydu imha konusundaki gelişiminden endişe duyuyor. Bu bağlamda İngiltere’nin yeni teknolojilere 16,5 milyar sterlinlik yatırım yaptığı aktarıldı.

Şuan Rusya’nın uydu imha konusunda öne çıkan aracının PL19 Nudol olduğu biliniyor. PL19 Nudol uydu imha silahı, yeryüzünden bir roketatar vasıtasıyla fırlatılıyor. 

Halihazırda Rusya, ABD ve İngiltere uzayın barışçıl amaçlarla keşfedilmesini zorunlu kılan bir uzay anlaşmasını imzalayan 100 ülke arasında yer alıyor. Habere göre yörüngedeki uyduların yaklaşık yüzde 5’inin kayıtlı olduğu Birleşik Krallık, Rusya ve Çin’in test ettiği silahların anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini savunuyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.