İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi

İngiltere’nin askeri harcamalarında büyük bütçe açığı!

Ulusal Denetim Ofisi (National Audit Office, NAO) tarafından açıklanan bir raporda, İngiltere silahlı kuvvetleri için öngörülen teçhizat programının “karşılanamaz” bir durumda olduğu ve ülkenin on yıldan fazla süredir en büyük bütçe açığıyla karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Savunma Bakanlığı’nın gelecek on yıl için 16,9 milyar sterlinlik bir bütçe açığı öngördüğü ve bu durumun bugüne kadar yapılan on yıllık tahminlerdeki en büyük açık olduğu ifade edildi.

Ayrıca söz konusu bu bütçe açığının en kötü senaryoda 29,8 milyar sterline ulaşabileceği de belirtildi.

poor eng AI

Tahmini maliyetlerin 288,6 milyar sterlin tutarında olacağı düşünülen bütçeye kıyasla 305,5 milyar sterlin olduğu görüldü. Denetleme kurumu, açığın nükleer ve donanma programlarındaki maliyet artışlarından kaynaklandığını açıkladı. Bu programların toplam maliyetinin tahmin edilenden 54,6 milyar sterlin fazla çıktığı bildirildi.

Raporda, Birleşik Krallık’taki artan enflasyonun teçhizat programının maliyetlerine etkisi ve Savunma Bakanlığı’nın ek fon sağlamaması sonucu farklı hizmetlerin bu artışları kendi bütçeleri içinde yönetmeye zorlandığı ifade edildi. Bakanlığın, maliyet artışlarının 10,9 milyar sterlinlik kısmının enflasyondan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Her servisin planlamada farklı yaklaşımlar benimsediği vurgulandı. Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Donanma, hükümetin beklentilerine uygun maliyetleri plana dahil ederken, ordu sadece karşılayabilecekleri tutardaki programları plana ekledi.

Önemli projeler arasında Warrior ve Challenger 2 zırhlı araçlarının ömrünün uzatılmasının atlandığı, diğer projelerin ise plana dahil edildiği ancak tam olarak finanse edilmediği açıklandı.

NAO, planın hükümet hedefleri ile mevcut bütçe arasındaki finansman açığını tam olarak göstermediğini ve Savunma Bakanlığı’nın maliyet baskısını az gösterdiğini belirtti.

ingiltere bütçe açığı

Savunma Bakanlığı’nın, harcama önceliklerine ilişkin kararları 2024 yılındaki hükümet çapındaki harcama incelemesine kadar ertelemeyi planladığı ve 2023-24 ile 2024-25 yıllarındaki finansman açığını kapatmak için bu yılki bahar bütçesinde ayrılan ek 1,95 milyar sterlini kullanmayı düşündüğü ileri sürüldü.

NAO başkanı Gareth Davies, tercihlerin ertelenmesinin anlaşılabilir olduğunu, ancak iptal edilen, küçültülen veya karşılanamaz oldukları için ertelenen programların devamı halinde paranın karşılığını alamama riski taşıdığını dile getirdi.

Savunmadan sorumlu John Healey, bakanların savunma bütçesinin kontrolünü kaybettiklerini, iyi yönetimden vazgeçtiklerini, savunma tedarik sistemini düzeltemediklerini, enflasyonun yükselmesine neden olduklarını ve milyarlarca kamu parasını boşa harcadıklarını iddia etti.

Bilindiği üzere Ukrayna, ABD liderliğinde AB ülkeleri ve birtakım çevre ülkeler tarafından Rusya savaşı dahilinde fonlanıyor. Bu sürecin ne kadar süreceği ve savaşın ne kadar uzatılabileceği konuları Avrupa gündemindeyken her ülkede bu karşılıksız yardımların da etkisiyle çeşitli sıkıntılar baş göstermeye başladı.

poor eng and ukr AI

ABD’de Ukrayna’ya yönelik yardımlar konusunda Kongre ve Biden hükümeti arasında çözüme yaklaşılamayan sıkıntılar yaşanırken, AB tarafında ise Macaristan, bütçe anlaşmazlıkları sebebiyle, Ukrayna’ya yapılan yardımları durdurmakla tehdit ediyor. Bu gelişmelerin üstüne Avrupa’nın en güçlülerinden olduğu ileri sürülen Birleşik Krallık’taki bu bütçe açığı problemiyle beraber, Ukrayna’nın yardımların aksadığı bir senaryoda Rusya ile nasıl başa çıkacağı sorusu gündeme geliyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.