İngiltere Savunma Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamada jet motoru gösterim teknolojisinin Japonya ile ortaklaşa geliştirilme çalışmalarının 2022 yılı başlarında başlayacağı ve İngiltere’nin konu ile ilgili başlangıçta 30 milyon pound ayıracağı belirtildi.

İlerleyen dönemde projeye 200 milyon pound değerinde bir fonun da ayrılacağı belirtilirken önümüzdeki 4 yıl içerisinde İngiltere’nin hava sistemlerine 2 milyar sterlinden fazla yatırım yapacağı ifade edildi.

İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace:

“Hint-Pasifik'teki ortaklıklarımızı güçlendirmek stratejik bir önceliktir ve Asya'daki en yakın güvenlik ortaklarımızdan biri olan Japonya ile olan bu taahhüt bunun açık bir örneğidir.”

ifadelerini kullandı.

Proje ile ilgili açıklama yapan bir diğer isim İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin ise:

“Japonya'daki ortaklarımız, gelişmiş becerilerimizi tamamlayabilecek ve her iki Silahlı Kuvvetlerin de askeri yeniliklerin ön saflarında kalmasını sağlamaya yardımcı olabilecek teknolojilerde muazzam ilerleme kaydetti. Yakın müttefikimiz Japonya ile devam eden ortaklığı dört gözle bekliyoruz.”

dedi.